Skip to content Skip to footer

Чай Пуер

В останні роки чай пуер привертає до себе велику увагу. Зі зростанням його популярності шанувальників чаю хочуть дізнатися більше про пуер. Перш ніж говорити про переваги цього чаю, про те, як правильно його заварювати і які види він має, слід розібратися, що таке чай пуер і в чому його унікальність.

Що таке чай пуер?

Чай пуер – це найбільш окислений тип чаю, який отримують із рослини Camellia sinensis, друга назва якої Дайє. Ці дерева переважно ростуть у регіонах з помірним кліматом. Насправді, листя з них можна збирати цілий рік, але найбільш вдалий час для збору – середина весни. Спочатку чай пуер походив із китайської провінції Юньнань і названий на честь ринкового міста, у якому він був уперше вирощений та проданий. Основна відмінність від інших сортів чаю, які згодом черствіють, полягає в тому, що пуер може пом’якшуватися і покращуватися протягом тривалого часу. Вік деяких сортів чаю пуер може перевищувати 50 років.

Після того як чайне листя висушене і скручене, воно проходить процес мікробної ферментації, який призводить до зміни смаку. Гірке чайне листя стає солодшим, а різкий смак – пом’якшується. Колір чаю з часом змінюється із зеленого на жовтий і на чорний (у процесі зберігання). Витримане та ферментоване чайне листя може бути упаковане в формі пирога або продаватися у вигляді розсипного листового чаю.

Корисні властивості чаю пуер

Пуер завжди вважався корисним чаєм, повним поживних речовин, які приносять користь як фізичному, так і психічному здоров’ю. Ось деякі науково доведені факти про користь пуер чаю для здоров’я.

Допомагає травним процесам

Згідно з дослідженнями, завдяки антиоксидантам і поліфенолам, що містяться в чайному листі, пуер сприяє перетравленню жирів і ліпідів. Саме тому його вживання може призвести до втрати ваги. Він також допомагає впоратися із симптомами стану, який має назву метаболічним синдромом.

Зміцнює серцево-судинну систему

Доведено, що регулярне вживання чаю пуер знижує рівень холестерину в організмі. Наприклад, у 2009 році журнал Experimental Gerontology провів дослідження на щурах. Воно показало, що “поганий” тип холестерину було знижено у щурів, яких лікували екстрактами чаю пуер. При цьому рівень “хорошого” холестерину у них підвищувався.

Поліпшує здоров’я шкіри

Чай пуер захищає еластин у шкірі. Втрата цього еластину призводить до старіння шкіри. Одна з переваг вживання чаю пуер полягає в тому, що він зберігає здорову шкіру, зменшуючи наслідки впливу сонячних променів. Крім того, антибактеріальні властивості чаю пуер можуть захистити вашу шкіру від шкідливих для людини бактерій.

Запобігає захворюванням

Завдяки високому вмісту антиоксидантів пуер може запобігти таким захворюванням, як хвороби серця, рак, діабет і артрит. Антиоксиданти діють так: вони нейтралізують вільні радикали, які викликають ушкодження клітин і призводять до захворювань. Нейтралізуючи вільні радикали, антиоксиданти запобігають пошкодженню клітин та запаленню.

Знижують стрес та тривожність

Чай містить кофеїн і л-теанін, їх поєднання, як передбачається, підвищує увагу та зосередженість, допомагає заспокоїтись та підвищити працездатність. L-теанін може допомогти позбутися як фізичних, так і психічних симптомів тривоги.

Основні види чаю пуер

Існує два основних види чаю пуер: сирий та зрілий. Обидва вони виробляються з однієї сировини, званою мао ча. Але вони відрізняються процесами ферментації, смаком та кольором.

Час, необхідний для досягнення повної ферментації сирого пуера, становить близько 20-30 років, оскільки він виробляється без додаткової обробки. Для стиглого пуера досить кілька місяців, оскільки використовують метод штучного прискорення процесу старіння. Цей процес полягає у витримуванні чаю в багатому на вологому середовищі, в якому діяльність мікроорганізмів викликає підвищення температури та призводить до інтенсифікації процесу ферментації.

Сирий чай пуер на смак нагадує зелений чай, а стиглий – солодкий і м’який. Залежно від віку чаю, сирий пуер може мати колір від золотисто-жовтого до пекучо-жовтогарячого. Стиглий пуер зазвичай має темно-каштановий колір.

Як заварювати чай пуер

Додайте у чайний посуд 1 столову ложку чайного листя на 250 мл води. Пробудіть їх швидко промивши гарячою водою з температурою близько 97 °C. Відразу ж злийте воду і знову заваріть. Пуер заварюється в стилі гунфу, це означає, що чайне листя занурюється в гарячу воду на короткий час, після цього чай можна споживати. Кращі сорти чаю пуер можна заварювати до 10-12 разів, перш ніж вони почнуть втрачати свій аромат.