Skip to content Skip to footer

Як правильно вибрати чай?

В

се залежить від того, що ви шукаєте у чаї.

  • Які ваші смакові уподобання? З чим ви збираєтесь його поєднувати? Що ви їли чи пили до чаю, що ви збираєтесь випити під час його вживання, а що потім?

  • Чи хотіли б ви, щоб чай допоміг вам прокинутись замість кави або і заспокоїв вас?

  • І останнє, але не менш важливе: який маєте бюджет – скільки ви хочете витратити на чай. ​​І яке ваше ідеальне співвідношення витрат та результатів?

Вибір чаю до смаку

Вам має подобатися смак вашого чаю. Саме тому ви його п’єте. Вибір ароматів та смаків чаю настільки широкий, що має задовольнити кожного.

У чайному листі міститься складний коктейль речовин, які піддаються подальшій трансформації – одні з’являються, інші зникають. У результаті ви можете відкрити для себе неймовірний спектр смаків та ароматів у своїй чашці. Є два, так би мовити, наріжні камені. Гіркота і солодкість. Гіркота – це невід’ємна частина чаю. Чайне листя просто гірке. Гіркоту надають речовини, які містяться у ньому. Гіркота захищає чай від шкідників. Солодкість з’являється в результаті реакцій, що відбуваються під час обробки.

Якщо обробку проведено якісно, виходить дивовижно – солодкий напій. Під час заварювання відбувається поєднання обох смаків. Сьогодні, як правило, перевага надається солодкому смаку, а гіркота часто пригнічується до мінімуму. При цьому вся гамма смаків у чайній заварці набагато яскравіша.

Чай, який ви берете з шафки, залежить не тільки від вашого настрою в даний момент, а від того, що ви їли і що збираєтесь їсти далі…  Ви щойно з’їли ситний, гострий обід?

Швидше за все, ви оберете міцний, досить гіркий чай – червоний юньнанський, зелений в’єтнамський або темний пуер. Якщо ви збираєтеся скуштувати страви азіатської кухні, рибу або суші, вам підійде японський зелений чай. Дарджилінг другого збору добре поєднується з бабусиним печивом, а Ассам та Ерл Грей – зі шматочком торта.

Ми п’ємо різний чай і рано-вранці, і після смачного обіду… Є чай ранковий, післяобідній, вечірній…  Різні люди віддають перевагу різним поєднанням, тому так важко встановити правила. Потрібно не боятися експериментувати із різними поєднаннями.

Співвідношення витрат та вигод – чайний бюджет

Тут можна провести паралель зі світом вина. Почніть з базових сортів чаю, навчитеся їх цінувати і тільки потім вирушайте у світ елітного (тобто дорогого) чаю. Тому що шляху назад немає… Точніше, він є – можна повернутися до дешевшого чаю, але найчастіше це болючий досвід. Звісно, це невелике перебільшення… Є багато чудових чаїв за розумними цінами.

У багатьох чаях ціна та якість прямо пропорційні, в інших – ні. Типовим прикладом непропорційного зростання ціни є пуер. Вже деякий час ціни на старі зрілі чаї зростають, що цілком зрозуміло, оскільки їх не так багато.

Однак ціни на основний матеріал для виробництва чаю типу пуер – маоча – теж злетіли до неба. Серед причин – диспропорція між попитом та пропозицією. Зростання викликано поєднанням великого попиту, пов’язаного зі зростаючою популярністю чаю з Дарджилінга, з досить обмеженим щорічним виробництвом чаю.

На жаль, реальність така, до неї нам доводиться пристосовуватися. Ми можемо інвестувати, закуповувати великі обсяги пуеру та чекати, поки його ціна зросте ще більше. Ми можемо шукати непальські чаї як альтернативу дарджилінгу.

На щастя, навіть чайник найдорожчого чаю, з якого можна зробити кілька заварок, за якими можна провести цілий день, все одно вартує не так і багато. Чай – це не дороге хобі.