Skip to content Skip to footer

Чай: коротка історія

Чай у давнину

За  легендою, чай був уперше винайдений у 2737 році до нашої ери китайським імператором на ім’я Шен Нунг, коли кілька листочків випадково потрапили у гарячу воду. Насправді, чаювання з’явилося набагато пізніше в історії (не відомо коли саме), і зовсім не відомо, хто його відкрив. З Китаю чай поширився до Японії. У середні віки японці розробили свою чайну церемонію.

Першими європейцями, які призвичаїлися до чаю, були голландці. Їхні купці привезли чай зі Східної Азії в 1610 році. В Англії чай відомий з середини XVII ст. Вперше його продали в Англії в 1657 році. 1658 року чай рекламувався в Англії як китайський напій.

Проте популярність чаюванню принесла португальська жінка на ім’я Катерина Браганса. Вона вийшла заміж за короля Карла II у Портсмуті у 1662 році. Саме завдяки Катерині, яка любила чай, напій дуже швидко увійшов у моду. Наприкінці XVII століття у чай почали додавати молоко.

Чай у 18 столітті

У 18 столітті англійці стали визнаними шанувальниками чаю. Чайний столик став звичайним предметом меблів. Однак, наприкінці XVIII століття англійці запровадили податок на чай у північноамериканських колоніях, що викликало гостре невдоволення колоністів. Тоді в 1773 британська Ост-Індська компанія відправила чай на продаж до американських колоній.

До Бостона було відправлено три кораблі з 298 скринями чаю. Але в цей час  Бостон був осередком опору британцям. 16 грудня 1773 року чоловіки, переодягнені індіанцями, піднялися на борт кораблів і викинули чай у море.

У 18 столітті було прийнято підробляти чай, додаючи до нього листя інших рослин. Закони проти фальсифікації чаю було прийнято у 1724, 1730 та 1776 роках. (Фальсифікація їжі та напоїв була звичайною справою у Великій Британії аж до кінця 19 століття)

У той же час у 18 столітті податки на чай були дуже високими. Через війну контрабанда чаю була дуже поширеною в Англії. Проте, у 1784 році було прийнято Закон про комутацію, який значно знизив податок на чай, зробивши його набагато дешевшим, це поклало край контрабанді чаю.

У XVIII столітті, XIX столітті та на початку XX століття чай зберігався у підсклянниках, зроблених з дерева, металу, порцеляни або з панциря черепахи. На ранніх кадильницях були замки. Слово “кадді” походить від малайського слова “кати”, яке означало міру ваги.

Чай у 20 столітті

Спочатку чай вирощувався у Китаї. В Індії його почали вирощувати у промислових масштабах лише у 19 столітті. Перший індійський чай був проданий у Великій Британії в 1839 році. З 1870-х років чай почали вирощувати з комерційною метою на Цейлоні (Шрі-Ланка).

Чай Ерл Грей названо на честь політичного діяча Ерла Грея (1764-1845). Він був прем’єр-міністром Великобританії у 1830-1834 роках.

Охолоджений чай було винайдено у США наприкінці ХІХ століття. Він став популярним, коли його стали продавати на Всесвітній виставці в Сент-Луїсі в 1904 році.

Під час Другої світової війни у Великій Британії чай був нормований. З липня 1940 року дозволялося пити лише 2 унції на тиждень. Більше того, чай був нормований понад 12 років.

Остаточно норми на чай було скасовано лише у жовтні 1952 року. Найгірше у цьому те, що у 1940-х роках було введено нормування на молоко та цукор.

Нормування цукру було введено у січні 1940 року та закінчилося лише у 1953 році! (Норми на продукти харчування остаточно було скасовано в Англії лише 1954 року).

Сьогодні чай – один із найпопулярніших напоїв у світі.