Skip to content Skip to footer

Чай Дарджилінг

Чай Дарджилінг – це відомий сорт чаю, який експортується по всьому світу. Він росте в районі Дарджилінгу в Західній Бенгалії, Індія. Чай Дарджилінг унікальний тим, що його листя можна обробляти різними способами, у результаті цього утвориться чорний, зелений, білий або улун чай.

Швидкі факти
  • Походження: Район Дарджилінг, Західна Бенгалія, Індія
  • Альтернативні назви: шампанське чаїв
  • Температура: 90-96°C
  • Кофеїн: близько 50 мг кофеїну на філіжанку об’ємом 250 мл; може змінюватись в залежності від ступеня заварювання.
Що таке чай Дарджилінг?

Чай Дарджилінг виготовляється з китайського сорту чайної рослини Camellia sinensis. Це тонкий чай світлого кольору із квітковим ароматом. Чайна рослина, як і більшість рослин, проходить через періоди росту та періоди спокою. Кожен спалах – це період, який починається, коли на чайній рослині виростає нове листя, і закінчується, коли це листя збирають. У чаю Дарджилінг є три основні періоди дозрівання. Перший спалах відбувається з середини березня по травень, другий – з червня по середину серпня, а третій (також відомий як осінній спалах) – з жовтня по листопад.

Існують також два проміжні періоди. Проміжний спалах – це два тижні між першим і другим спалахами. Мусонні дощі йдуть між другим та третім періодами у вересні.

Оскільки все це ґрунтується на погодних умовах, тимчасові періоди не є фіксованими та залежать як від погоди в Дарджилінгу, так і від конкретного розташування маєтку. Надлишок опадів раніше за очікуваний термін може скоротити період другого змиву, збільшивши при цьому тривалість дощового змиву на кілька тижнів, і навпаки.

Різні промивання дають різні результати за смаком, кольором та ароматом. У процесі ферментації чаю флавоноли, що містяться в чайному листі, з’єднуються з киснем повітря. Саме цей процес дозволяє розрізняти сорти чорного, улуну та зеленого чаю. Чорний чай Дарджилінг піддається повній ферментації, улуни – напівферментації, а зелений чай Дарджилінг взагалі  не ферментується.

Вживання

Чай Дарджилінг краще пити вранці. У ньому міститься кількість кофеїну, тому його слід уникати вживати пізно ввечері або вночі (а для людей з підвищеною чутливістю до кофеїну – раніше). Якщо у вас чутливий шлунок, уникайте пити чай Дарджилінг натщесерце.

Як пити чай Дарджилінг

Додайте 1 чайну ложку високоякісного розсипного чаю Дарджилінг до підігрітого чайника для заварювання. Воду доведіть до кипіння, а потім дайте їй охолонути протягом хвилини або двох. Залийте чай водою та витримайте протягом трьох хвилин. Пуристи п’ють чай Дарджилінг без молока, цукру чи лимона. Додайте те, що вам більше подобається.

Зміст кофеїну в чаї Дарджилінг

Вміст кофеїну в чаї Дарджилінг може змінюватись у залежності від його заварювання. Він може містити близько 50 мг кофеїну на чашку об’ємом 250 мл. Це вище, ніж у зеленому чаї, але нижче, ніж у чорному чаї. Він має низький рівень кислотності, особливо в порівнянні з чорним чаєм чи кавою.

Купівля та зберігання

Чай Дарджилінг можна придбати в розсипному вигляді або в чайних пакетиках у найкращих продуктових магазинах, магазинах кави-чаю або в інтернет-магазинах. Чаї Дарджилінг дуже ароматні, але вони втрачають свій аромат під час  тривалого контакту з повітрям. Вони особливо чутливі до зволоженого повітря, прямих сонячних променів, спеки та сильних запахів, тому найкраще зберігати чай у герметичному контейнері у темному приміщенні. Чай найкраще вживати протягом двох років після збирання.

Види Дарджилінгу

Три основних та два додаткових збирання дають різні типи чаю Дарджилінг.

    • Чай Дарджилінг першого збору Перший чай, зібраний навесні після зимового спокою. Колір чаю світлий та прозорий. Чайне листя має яскравий і виразний квітковий аромат. Завдяки своїй свіжості та кольору, чай першого збору зазвичай коштує дорожче, ніж чаї інших зборів.
    • Чай Дарджилінг другого збору: Має темний, бурштиновий колір та сильний аромат, особливо на відміну від чаю першого збору. Чайне листя має пурпуровий відтінок і може мати фруктовий смак. Багато хто в чайному світі порівнює смак другого збору з мускатним виноградом. Відмінний смак обумовлений поєднанням унікальних погодних умов, рельєфу місцевості та типів рослин. Деякі знавці чаю віддають перевагу другому сорту через цей унікальний смак.

    • Чай Дарджилінг третього збору: Під час заварювання чай набуває темного або мідного кольору. Листя осіннього Дарджилінга більше за розміром, ніж листя інших сезонів. Ціни на цей сорт, як правило, трохи нижчі, ніж на чай першого та другого флешу.

    • Чай проміжного періоду: Цей чай, як правило, має ті ж характеристики, що і чай першого збору, але його якість часто трохи нижче.

    • Мусонний чай: Цей чай є більш окисленим і продається за нижчими цінами. Його зазвичай використовують для приготування масала-чаю. Чай між флешем та мусонним флешем рідко експортується.

Слід пам’ятати, що крім флешів чай ​​Дарджилінг оцінюється за системою градації. Чай оцінюється за розміром та якістю чайного листя. Чайне листя поділяється на чотири категорії: ціле чайне листя, ламане листя, тирсу і пил. Ціле листя – це вищий сорт, а пил – нижчий. Опариші – це дрібні частинки листя, які використовуються в чайних пакетиках, а чайний пил – це, по суті, відходи, що залишилися від чайного листя.