В
се залежить від того, що ви шукаєте у чаї.
-
Які ваші смакові уподобання? З чим ви збираєтесь його поєднувати? Що ви їли чи пили до чаю, що ви збираєтесь випити під час його вживання, а що потім?
-
Чи хотіли б ви, щоб чай допоміг вам прокинутись замість кави або і заспокоїв вас?
-
І останнє, але не менш важливе: який маєте бюджет – скільки ви хочете витратити на чай. І яке ваше ідеальне співвідношення витрат та результатів?
Вибір чаю до смаку
Вам має подобатися смак вашого чаю. Саме тому ви його п’єте. Вибір ароматів та смаків чаю настільки широкий, що має задовольнити кожного.
У чайному листі міститься складний коктейль речовин, які піддаються подальшій трансформації – одні з’являються, інші зникають. У результаті ви можете відкрити для себе неймовірний спектр смаків та ароматів у своїй чашці. Є два, так би мовити, наріжні камені. Гіркота і солодкість. Гіркота – це невід’ємна частина чаю. Чайне листя просто гірке. Гіркоту надають речовини, які містяться у ньому. Гіркота захищає чай від шкідників. Солодкість з’являється в результаті реакцій, що відбуваються під час обробки.
Якщо обробку проведено якісно, виходить дивовижно – солодкий напій. Під час заварювання відбувається поєднання обох смаків. Сьогодні, як правило, перевага надається солодкому смаку, а гіркота часто пригнічується до мінімуму. При цьому вся гамма смаків у чайній заварці набагато яскравіша.
Чай, який ви берете з шафки, залежить не тільки від вашого настрою в даний момент, а від того, що ви їли і що збираєтесь їсти далі… Ви щойно з’їли ситний, гострий обід?
Швидше за все, ви оберете міцний, досить гіркий чай – червоний юньнанський, зелений в’єтнамський або темний пуер. Якщо ви збираєтеся скуштувати страви азіатської кухні, рибу або суші, вам підійде японський зелений чай. Дарджилінг другого збору добре поєднується з бабусиним печивом, а Ассам та Ерл Грей – зі шматочком торта.
Ми п’ємо різний чай і рано-вранці, і після смачного обіду… Є чай ранковий, післяобідній, вечірній… Різні люди віддають перевагу різним поєднанням, тому так важко встановити правила. Потрібно не боятися експериментувати із різними поєднаннями.
Ефекти – чай як заміна кави
Корисно знати, що коктейль з речовин, які ви знайдете в чашці з чаєм, дещо відрізняється від того, що ви знаєте про каву. Обидва напої містять кофеїн, але його вплив на організм людини завжди різний. Кава діє швидше та інтенсивніше, але ефект від неї коротший. З іншого боку, дія чаю менш помітна, розгортається повільніше, а ефект – довше. Потрібен деякий час, щоб звикнути до обох варіантів.
Краще вибрати чай, що складається з молодого листя, зібраного ранньою весною, якщо ви очікуєте від чаю відчуття бадьорості. Молоді листочки містять в собі велику кількість активних речовин, серед яких переважає кофеїн. Це тому, що кофеїн гіркий і захищає рослину від шкідників, які не можуть дочекатися соковитого та дуже смачного листя.
Молоде листя відрізняється наявністю тонких волосинок. Тонкий сріблястий або золотистий пух служить лише для того, щоб дрібні комахи не змогли дістатися молодого листя. Нехай вас не дивує ціна – чаї, приготовані з цих маленьких молодих листочків, коштують набагато дорожче, ніж крупнолистові чаї. Це пов’язано з тим, що їх потрібно набагато більше.
Однак чайне листя містить не тільки стимулятори. Є також речовини, які знижують дію кофеїну або діють як релаксанти. Дія різних чаїв досі залишається загадковою. На вміст різних речовин у заварці впливає безліч факторів, деякі з них непередбачувані і важко піддаються впливу. Ефекти чаю часто дуже суб’єктивні. Те, що вчора змушувало вас бути бадьорим, сьогодні може вас розслабити.
Типовим чаєм, що надає розслаблюючого ефекту завдяки високому вмісту гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК), є Габа улун із Тайваню. З іншого боку, весняні чаї з Дарджилінга, Гекуро та Матчу, вироблені в Японії, а також юньнанський пуер з молодих дерев забезпечують гарне пробудження.
Співвідношення витрат та вигод – чайний бюджет
Тут можна провести паралель зі світом вина. Почніть з базових сортів чаю, навчитеся їх цінувати і тільки потім вирушайте у світ елітного (тобто дорогого) чаю. Тому що шляху назад немає… Точніше, він є – можна повернутися до дешевшого чаю, але найчастіше це болючий досвід. Звісно, це невелике перебільшення… Є багато чудових чаїв за розумними цінами.
У багатьох чаях ціна та якість прямо пропорційні, в інших – ні. Типовим прикладом непропорційного зростання ціни є пуер. Вже деякий час ціни на старі зрілі чаї зростають, що цілком зрозуміло, оскільки їх не так багато.
Однак ціни на основний матеріал для виробництва чаю типу пуер – маоча – теж злетіли до неба. Серед причин – диспропорція між попитом та пропозицією. Зростання викликано поєднанням великого попиту, пов’язаного зі зростаючою популярністю чаю з Дарджилінга, з досить обмеженим щорічним виробництвом чаю.
На жаль, реальність така, до неї нам доводиться пристосовуватися. Ми можемо інвестувати, закуповувати великі обсяги пуеру та чекати, поки його ціна зросте ще більше. Ми можемо шукати непальські чаї як альтернативу дарджилінгу.
На щастя, навіть чайник найдорожчого чаю, з якого можна зробити кілька заварок, за якими можна провести цілий день, все одно вартує не так і багато. Чай – це не дороге хобі.