Skip to content Skip to footer

Як і коли правильно пити чай

Ранок – це синонім чаю. Переважна більшість людей у світі прокидається вранці з філіжанкою з  чаєм, перетворюючи “еліксир життя” на найпопулярніший  напій після води в усьому світі.

Згодом вибір чаю тільки збільшився: від класичного зеленого, чорного чаю до різноманітних трав’яних напоїв. Існує багато видів, смаків, сортів чаїв, які мають різні властивості. Так, наприклад, якщо чорний чай допомагає позбавитися бажання поїсти, то популярний зелений чай зайвої ваги.

Трав’яний чай зміцнює імунітет і допомагає боротися з лихоманкою та інфекціями. Помірне вживання чаю має безліч переваг: підвищує тонус, захищає серцево-судинну систему, знижує  рівень холестерину та допомагає позбутися зайвої ваги.

Однак, занадто велика кількість філіжанок з чаєм може знизити засвоєння поживних речовин, підвищити тривожність, погіршити якість сну та викликати серцеві напади.

Важливо також знати: коли правильно вживати  чай та намагатися не поєднувати його з основними прийомами їжі. Також слід уникати міцного чаю на голодний шлунок.

«Чай зігріває тіло і має цілющі властивості. Однак, невелика кількість поціновувачів чаю знає, що навіть у ньому міститься кофеїн. Його кількість залежить від способу вирощування та обробки сировини, вміст кофеїну в ньому різний. Найбільше кофеїну міститься в чорному чаї і чаї матча, а в зеленому чаї – середня кількість , чай улун містить менше кофеїну, ніж інші сорти. Трав’яний чай взагалі не містить кофеїну»,

– каже Сакші Лалвані – дієтолог з Делі, фахівець із харчування, експерт з активного способу життя та незалежний консультант із харчування.

Чи можна пити чай одразу після їжі чи під час сніданку?

«Чай містить кофеїн, який надає організму бадьорості, підтримує травну систему. Оскільки більшість  людей, як правило, відчуває зниження енергетичної активності після їжі та вранці, то має сенс пити чай відразу після їжі протягом дня. Чай містить дубильну кислоту і вступає в реакцію з білком і залізом, що містяться в їжі. Як наслідок, він перешкоджає засвоєнню цих компонентів. Тому рекомендується робити це приблизно через п’ятнадцять-двадцять хвилин після їжі. Оскільки багато ваших улюблених чаїв містять кофеїн, пити чай після вечері зазвичай не рекомендується»,

 – каже Лалвані.

Чи можна пити чай на голодний шлунок?

Чай містить таніни, які можуть спричинити невелике підвищення кислотності. Якщо у людини підвищена кислотність, то, можливо, їй слід уникати міцного чаю вранці на голодний шлунок. У цьому випадку можна додати трохи молока, щоб зробити чай не таким міцним.

Цілющий чай

Якщо після вечері вам захотілося випити гарячого чаю, спробуйте перейти на трав’яний чай. Чай з  ромашкою, наприклад, допоможе вам розслабитися після довгого робочого дня і навіть сприятиме кращому нічному відпочинку.

Скільки чаю можна випити за день?

Багато дієтологів вважають, що 2-3 філіжанки на день цілком достатньо.

Уникайте пити чай безпосередньо перед сном.

Декілька порад щодо вживання чаю:
  1. Немає потреби кип’ятити чай. Заварювання за низької температури допомагає зберегти корисні властивості чаю.
  2. Не додавайте занадто багато молока та цукру. Справжній смак чаю проявляється без цих добавок. Навіть якщо ви хочете додати молока, спочатку підігрійте його і додайте гарячим до готового напою. Не заварюйте чай довго.
  3. Не використовуйте чайні пакетики часто. Комбінуйте їх використання з листовим чаєм.
  4. Якщо ви хочете пити чай увечері, то найкраще це робити близько 20:30, тому що саме в цей час спостерігається активізація системи травлення, і додаткова порція кофеїну тільки  допоможе обміну речовин.
  5. Пити чай близько 15:00 у другій половині дня дуже корисно для організму, оскільки він зміцнює імунітет і запобігає  інфекційним захворюванням.