Skip to content Skip to footer

ШРІ-ЛАНКА

Бывшая британская колония, которая раньше называлась Цейлоном, славится изобилием высококачественных чаев, которые обрабатывают традиционными методами.

Колишня британська колонія, яка раніше називалася Цейлоном, славиться достатком високоякісного чаю, який обробляють традиційними методами.

Спочатку на Шрі-Ланці вирощували каву, але 1869 р., коли серйозна хвороба вразила більшість кавових плантацій, колонія переключилася на виробництво чаю. Досі чай із цієї країни називають цейлонським, хоча вона змінила свою назву у 1972 році.

Чай переважно вирощують у центральній гористій частині країни, і його можна розділити на три групи залежно від
висоти зростання: на великих, середніх і малих висотах. Два мусонні сезони на рік по-різному впливають на ці три зони з різними напрямками вітрів, і мікроклімат надає чаю кожної групи свій особливий характер.

Хоча чайна промисловість сильно постраждала в роки громадянської війни, зараз вона відновлена, і насичені, ароматні чорні чаї, а також цейлонський білий чай «Срібні типси» отримують чудові відгуки по всьому світу. У виробництві чаю зайнято понад мільйон людей, і чайне листя досі збирають вручну.

ЧАЙНІ ГОСПОДАРСТВА НА ШРІ-ЛАНЦІ

На схилах гір висаджують листяні дерева, щоб забезпечити чайним рослинам по кілька годин тіні на день.

Плантації Шрі Ланки вражають своїми неймовірно красивими рівними рядами чайних кущів, що йдуть за горизонт. Весь острів виглядає як велика чайна плантація.

Цейлонський чай вирощують у трьох основних районах. Такий підхід базується на особливостях ландшафту Шрі Ланки, який представлений трьома рівнями:
– низькогірні райони, розташовані на висоті до 600 метрів над рівнем моря;
– середньогірські райони – висота над рівнем моря від 600 до 1200 метрів;
– високогірні райони – висота над рівнем моря понад 1200 метрів.

З висоти пташиного польоту острів неймовірно красивий, адже чайні плантації виглядають, як зелене море. Кожному району на Шрі Ланці відповідають свої кліматичні умови. Аромат і смак чаю визначається тим, на якій плантації його зібрали. На плантаціях у низькогірних районах чайні листочки на кущах дрібніші. Тут більше сонця, менше вітру і дощів, що створює комфорт для зростання чайного куща. Колір напоїв низькогірних районів насичений, бордово-коричневий, а смак терпкий.

У високогірних районах переважають сухіші та прохолодніші умови. Холодними і навіть морозними бувають ночі, що неминуче позначається на особливостях високогірного цейлонського чаю. Листя на кущах на цих плантаціях виростає красивим і великим. Колір напою світлий, золотистий. Також на висоті сильний вітер, він розносить аромат різних рослин, що сусідять із плантаціями. Саме тому високогірний цейлонський чай має особливий смак.

Чай із Нувара-Елія

Місто Нувара-Елія, що виникло під час чайного буму, раніше було малодоступним через високі гори і непролазні джунглі. Чайні плантації в цьому регіоні розташовані під горою, яка називається Підуруталагала, на висоті 1800-2400 метрів над рівнем моря, і це найвисокогірніші чайні плантації у світі.

Саме в період впровадження культури розведення чаю в Шрі-Ланці унікальні особливості місцевості Нувара Елія були гідно оцінені. У цьому регіоні тепер розташовані найпрестижніші чайні плантації Шрі-Ланки, а також саме в цьому районі розташована відома на весь світ чайна фабрика Mackwoods (яка на сьогоднішній день перейменована в Damro). Їй належать більшість із місцевих чайних плантацій.

Кліматичні умови Нувара-Елія унікальні, оскільки гірське прохолодне повітря уповільнює ріст кущів. Свіжий вітер передає аромат чистого гірського повітря. Саме тому листя чаю в цих районах стає великим. З місцевої сировини роблять цінний, відомий на весь світ крупнолистовий цейлонський чай.

Чаї з провінції Нувара-Елія мають найбільш світлий колір. В ароматі напою помітні нотки евкаліпта і кипариса. Також дика м’ята, що росте навколо в достатку, наділяє чай вишуканим і впізнаваним смаком.

Чай із регіону Канді

Історично королі району Канді протистояли іноземцям протягом понад 300 років. Саме недоступність цього регіону сприяла цьому факту. З приходом англійців тут активно почався обробіток чаю. У Канді безліч буддійських храмів, і народ століттями зберігає культурні традиції сингальського народу. Чай росте на невисоких пагорбах, тому його відносять до середньогірського.

Висота над рівнем моря коливається від 630 до 1200 метрів. Між пагорбами розташовані долини, які також засаджені низькогірними чайними плантаціями. У цій місцевості умови сприятливіші для вирощування чаю, оскільки в долинах вплив вітру ослаблений, а клімічний характер формується під впливом мусонних вітрів, які сильніше дмуть гірськими перевалами.

Смак чаїв Канді різноманітний і залежить від конкретного розташування плантації, захищеності від вітру і висоти зростання чаю. Усі чаї Канда дуже смачні та мають яскравий мідний колір і міцний смак.

Чай із регіону Ува

Регіон Ува є найвіддаленішим від інших чайних плантацій Шрі Ланки. Населення цього регіону нечисленне, саме тому довгий час регіон Ува не розглядався як велика зона для землеробства. Поширення чаївництва пожвавило життя цієї провінції.

Плантації чаю Ува розташовані на висоті 1200-1500 м над рівнем моря. Фактично це високогірний регіон. Клімат тут мінливий і залежить від напрямку мусонів. Чайні плантації Ува, які розташовані на схилах гір, захищені від вітру. Однак у долинах спостерігається інший мікроклімат.

Сьогодні в Уві виробляється величезний асортимент чаю, причому тут виробляють як дрібнолистовий, так і крупнолистовий чай. Чай з регіону Ува має виражений смак з особливим м’ятним ароматом.

Чай Уда Пусселава

Уда Пусселлава розташована між районами Канді та Ува, а верхня частина регіону межує з Нувара-Елія. Ця місцевість є малонаселеним районом, жителі Уда Пусселава в основному працюють на чайних плантаціях і фабриках.

Плантації регіону Уда Пусселлава розташовані нижче над рівнем моря, ніж плантації Нувара-Елія. Чай росте на висоті приблизно 950-1600 метрів. Також для цього регіону властива висока вологість через велику кількість опадів. Температура повітря тут здебільшого прохолодна і багато туманів, проте є і посушливий період, коли мусони є особливо сухими.

Колір чаю з Уда Пусселава темний, з рожевим тоном. Напій має м’який смак і вишуканий аромат.

Чай із регіону Дімбула

Чайний регіон Дімбула, як і інші регіони Шрі Ланки, істотно змінився під час британського періоду. Раніше тут паслися слони, олені, водилися леопарди і тигри. Було мало охочих ризикнути своїм життям, щоб приїхати в ці місця.

Плантації Дімбула належать до високогірних, оскільки чайні кущі ростуть на висоті 1250 метрів. Клімат регіону доволі вологий, але з січня по березень дмуть сухі вітри, повітря стає свіжим, а ночі прохолодними. Саме в цей період якість чаю найкраща.

Чай з місцевості Дімбула має виражений помаранчевий із золотистим відтінком колір. У його смаку присутні відтінки троянди, евкаліпта і жасмину. Чай Дімбула освіжає і, водночас, має м’який, спокійний смак.

Чай із регіону Рухуна

Ця територія розташована на самому півдні країни, в прибережній зоні і верхніми межами примикає до регіону Ува. Чайні угіддя Рухуна відносяться до низькогірних, оскільки вони розташовані менше 600 метрів над рівнем моря. Кліматичні умови Рухуна формуються під впливом достатньої кількості опадів і стриманих мусонів. Клімат помірний, а хороший ґрунт і невелика висота чайних плантацій сприятливо позначається на зростанні чайних кущів і листя. Раніше в Рухуна успішно вирощували спеції.

Фабрики регіону Рухуна виробляють різні чаї. Чайне листя з плантацій цього регіону добре ферментується, даючи напої коричневого кольору з терпким і терпким смаком чаю.

* у статті використано ілюстрації видавництва Dorling Kindersly