Skip to content Skip to footer

РОСЛИНА ОДНА, ЧАЇ РІЗНІ

В мире производится множество видов чая, все они происходят из одного и того же растения. Каждый чай производится по-разному и обладает уникальными свойствами, которые влияют на вкус и крепость. Здесь они сгруппированы по шести основным типам. От сладкого и ароматного до шоколадного и орехового – спектр вкусов, которыми можно наслаждаться.

У світі виробляється безліч видів чаю, всі вони походять з однієї й тієї ж рослини. Кожен чай виробляється по-різному і має унікальні властивості, які впливають на смак і міцність. Тут вони згруповані за шістьма основними типами. Від солодкого та ароматного до шоколадного та горіхового – спектр смаків, якими можна насолоджуватися.

ЗЕЛЕНИЙ ЧАЙ

Зелений чай не окислений і найближчий до того, що нагадує оригінальний зірваний лист – маленька весняна листова нирка, яка містить велику кількість поживних речовин і олії, вислані вгору від коріння після періоду зимового спокою. Зеленим чаєм захоплюються за його свіжість та швидкоплинність (термін його придатності становить 6-8 місяців). Найкращі китайські зелені чаї — весняні, їх збирають в кінці березня і в першій половині квітня. Зелений чай буває різної форми – плоский, голчастий, скручений як равлик, згорнутий у кульки або тонку скрутку.

БІЛИЙ ЧАЙ

Вироблений в основному в китайській провінції Фуцзянь, білий чай є найменш обробленим із усіх видів чаю. Однак його виробництво займає довгий час для виробництва (2-3 дні) і має невелике природне окислення в результаті тривалого процесу зав’ялювання (близько 2 днів). Після цього його запікають на повільному вогні, сортують і знову запікають. Існує кілька видів білого чаю. Деякі з них виготовляються з листя та бруньок, настільки ніжних, що вони все ще мають тонкий білий пух, або “пеко”, на них; для інших використовуються більші листя і трохи більш окислені. Білий чай вважається одним із найкорисніших чаїв, оскільки він містить антиоксиданти, такі як катехіни та поліфеноли, сконцентровані у бруньках, які допомагають зміцнити імунну систему.

ЧАЙ УЛУН

Улун також виробляється в китайській провінції Фуцзянь провінції, особливо в горах Вуйї, та на гірських схилах Тайваню. У цьому напівокисленому чаї використовується зріле листя, яке проходить суворий виробничий процес. Вони засихають
протягом кількох годин, потім їх струшують, щоб зруйнувати стінки клітин усередині листя для розкриття смаку. Окислення може тривати годинами, поки чайний майстер вирішує, що чай досяг потрібного рівня окислення. Потім листя обпалюють, щоб запобігти подальшому окисленню, скручують і знову обпалюють або обсмажують. Легко окислені улуни формуються в маленькі, блискучі, темно-зелені гранули, тоді як сильніше окислені улуни перетворюються на довге, темне, скручене листя.

ЧОРНИЙ ЧАЙ

Повністю окислений, чорний чай виробляється в Кенії та багатьох азіатських країнах, включаючи Шрі-Ланку, Китай та Індію. Більшість світового чорного чаю вирощується для виробництва чайних пакетиків, і його часто змішується з іншими видами чаю для приготування суміші різних сортів, в які додають молоко та/або цукор. Китайці називають чорний чай “червоним чаєм” через колір рідини. Чорні чаї бадьорі, солодові, повнотілі через багатий аромат, що розвиваються під час ферментації.

ЧАЙ ПУЕР

Чай пуер – постферментований. Свою назву він отримав від містечка у китайській провінції Юньнань, де його почали виготовляти. Пуер містить мікроорганізми з пробіотичними властивостями, які стимулюють травлення та зміцнюють імунну систему, тому його часто застосовують для зниження ваги.

Після обробки листя пропарюють, формують у вигляді дисків («млинців») і витримують кілька років до продажу; на ринку пропонують і розсипний пуер.

Існує два види чаю пуер: шен, який ферментується та витримується природно, та шу, з прискореним процесом
ферментації. Аналогічні чаї виробляють і в інших провінціях Китаю та називають їх темним чаєм або Хей Ча.
Постферментовані витримані чаї дуже потрібні знавцям, їх витримують десятиліттями, оскільки смак (від землістого до шоколадного та деревного) стає все більш складним з часом.

ЖОВТИЙ ЧАЙ

Жовтий чай виробляється лише в кількох провінціях Китаю, таких як Хунань і Сичуань, і тому вважається рідкісним. Як і зелений чай, найкращий жовтий чай виходить із листя, зібраного ранньою весною. Жовтий чай характеризується свіжим і ніжним смаком, а свою назву він отримав через жовтий колір, який дає листя в процесі знемоги.