Протягом тисячоліть чай, що вважається на Сході ключем до міцного здоров’я, щастя і мудрості, привертав увагу дослідників із західних країн. Існує безліч досліджень, які доводять, що різні види чаю позитивно впливають на здоров’я.
Дослідження показали, що деякі чаї можуть допомогти при захворюванні на рак, серцево-судинних захворюваннях та діабеті, сприяти зниженню ваги, знизити рівень холестерину та посилити увагу. Чай також має антимікробні властивості.
«Здається, чай не має недоліків», — каже представник Американської асоціації дієтологів Кетрін Талмедж, магістр медицини, доктор медичних наук. «Я думаю, що це чудова альтернатива каві. По-перше, у чаї менше кофеїну. Досить добре відомо, що найважливіші сполуки у чаї – флавоноїди – корисні для серця та можуть зменшити ризик раку».
Хоча залишається багато питань про те, як довго потрібно заварювати чай, щоб він був корисним, та скільки потрібно пити чаю на добу, дієтологи сходяться на думці, що будь-який чай – це корисний для здоров’я продукт. Тим не менш, вони вважають, що заварений чай краще за бутильований , тому що в ньому немає зайвих калорій і підсолоджувачів.
Нижче ми склали наш гід-довідник з різних типів чаїв.
Користь чаю для здоров’я: класичний зелений, чорний і білий чай.
Чай – це назва, дана багатьом напоям, але професіонали вважають справжнім чаєм зелений чай, чорний чай, білий чай, чай улун і чай пуер. Усі вони виробляються з рослини Camellia sinensis, чагарника, що росте в Китаї, Шрі-Ланці та в Індії. Чаї містять унікальні антиоксиданти, які називаються флавоноїдами. Найпотужніший з них, відомий як ECGC, може допомогти проти вільних радикалів, які спричиняють розвиток захворювання на рак, серцеві та судинні захворювання. Усі чаї також містять кофеїн та теанін, які впливають на мозок та підвищують розумову активність.
Кількість поліфенолів залежить від ступеня обробки чайного листя (більше обробка – менше поліфенолів і навпаки). Поліфеноли містять флавоноїди. Улун і чорний чай окислюються або ферментуються, тому в них менше поліфенолів, ніж у зеленому чаї, але їхня антиоксидантна здатність все ще висока. Ось що ми виявили в деяких дослідженнях про потенційну користь чаю для здоров’я:
Зелений чай
Приготований з пропареного чайного листя, він має високу концентрацію EGCG і широко вивчений. Антиоксиданти зеленого чаю можуть перешкоджати розвитку раку сечового міхура, молочної залози, легень, шлунка, підшлункової залози та товстої кишки; запобігають закупорці артерій, спалюють жир, протидіють окислювальному стресу в мозку, знижують ризик неврологічних розладів, таких як хвороби Альцгеймера та Паркінсона, знижують ризик інсульту та покращують рівень холестерину.
Чорний чай
Приготований із ферментованого чайного листя, чорний чай має найвищий вміст кофеїну і є основою для ароматизованого чаю, а також для деяких розчинних чаїв. Дослідження показали, що чорний чай може захистити легені від пошкоджень, спричинених впливом сигаретного диму. Це також може зменшити ризик інсульту.
Білий чай
Необроблений та не ферментований. Одне з досліджень показало, що білий чай має найбільш сильні протиракові властивості в порівнянні з більш обробленими чаями.
Чай улун
У дослідженні на тваринах було виявлено, що у тих тварин, що отримували антиоксиданти з чаю улун, був нижчий рівень поганого холестерину. Деякі різновиди улуну також активно позиціонуються як добавка для схуднення, але наука не підтвердила ці твердження.
Чай пуер
Виготовлений з ферментованого та витриманого листя. Вважається чорним чаєм, його листя пресують у формі пирога. Дослідження на тваринах показало, що тварини, які отримували пуер, менше додавали у вазі, рівень холестерину та ЛПНЩ у них знижувався.
Користь чаю для здоров’я: трав’яний чай
Виготовлені з трав, фруктів, насіння або коренів, замочених у гарячій воді, трав’яні чаї мають нижчу концентрацію антиоксидантів, ніж зелений, білий, чорний чай та чай улун. Їхній хімічний склад сильно відрізняється в залежності від рослини, яка використовується. Різновиди містять імбир, гінкго білоба, женьшень, гібіскус, жасмин, шипшину, м’яту, ройбуш (червоний чай), ромашку та ехінацею.
Було проведено обмежене дослідження користі трав’яного чаю для здоров’я, але твердження про те, що чаї допомагають скинути зайві кілограми, запобігти застуді та забезпечити спокійний сон, значною мірою не підтверджуються.
Ромашковий чай: його антиоксиданти можуть допомогти запобігти ускладненням діабету, такі як втрата зору та пошкодження нервів і нирок, а також зупинити зростання кількості ракових клітин.
Ехінацея: дослідження ехінацеї, яку часто рекламують як засіб від застуди, не дали остаточних результатів.
Гібіскус: невелике дослідження показало, що щоденне вживання трьох чашок чаю з гібіскусу знижує артеріальний тиск у людей із помірно підвищеним рівнем тиску.
Ройбуш (червоний чай): ферментована південноафриканська рослина. Хоча в ньому є флавоноїди із протираковими властивостями, медичні дослідження були обмежені.
Чи може чай бути шкідливим для здоров’я?
Більшість чаїв нешкідливі, але FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів) випустило попередження про так звані склади для охочих схуднути, які містять сену, алое, обліпиху та інші послаблюючі засоби рослинного походження. Дослідники також попереджають споживачів, щоб вони обережно ставилися до чаїв, що містять трави, які, як стверджується, знімають біль або борються з захворюванням на рак. Жодна з подібних заяв не підкріплена науково, а деякі трави, навпаки, викликають проблеми з кишечником, пошкодження печінки та нирок. Ці дані стосуються саме трав, але в жодному разі не самого чаю Camellia sinensis.
FDA застерігає від прийому добавок, які містять також такі рослини: живокіст, ефедра, кора верби, дубровник.
Дієтологи радять вживати класичний чай та насолоджуватися чаюванням. Ви маєте додавати корисні напої до свого раціону на регулярній основі, щоб отримати користь для здоров’я. Справа не тільки в продуктах, які їмо… Доведено, що те, що ви п’єте, може суттєво вплинути на ваше здоров’я.