Skip to content Skip to footer

10 найпопулярніших видів чаю у світі

10. Чай Лунцзін

Чай Лунцзін, що дослівно перекладається як “криниця дракона”, є одним з найкращих і найпопулярніших китайських чаїв. Він є різновидом панірувально обсмаженого зеленого чаю. Після обсмажування листя має бути смарагдового кольору, широким, плоским, гладким і ламким.

Листя чаю під час заварювання набуває зелено-золотистого кольору, смак стає освіжаючим з м’яким рослинним ароматом, який часто містить в собі маслянисті, горіхові та каштанові відтінки. Високоякісний Longjing зазвичай збирають навесні, в той час, як літній урожай в основному дає низькоякісні версії.

Через свою високу якість та обмежену доступність, перший збір справжнього Лонгцзіна може досягати астрономічних цін і продаватися за ціною до $875 за кілограм.

9. Ходзіча

Ходзіча – це японський смажений зелений чай. Для його приготування використовується зелений чай банчу або сенча, який обсмажується на сильному вогні. Під час обсмажування чай набуває характерного червонувато-коричневого кольору. Під час  заварюванні Ходзіча виходить світло-коричневий чай із трохи теплішим характером, ніж традиційний зелений чай.

Замість типового зеленого та рослинного аромату, Ходзіча зазвичай має нотки смаження, що нагадують каву, какао та карамель. Смак землистий і трохи солодкуватий, зі смаженими нотками, які зазвичай не надто сильні. У Ходзіча менше кофеїну та танінів, ніж в інших зелених чаях.

8. Дарджилінг

Цей престижний чай був названий на честь індійського міста Дарджилінг, центру вирощування бенгальського чаю та колись відправної точки караванного шляху до Тибету. І сьогодні це стародавнє місто, як і раніше, найбільш відоме завдяки однойменному чаю найвищої якості.

Виробництво чаю в районі Дарджилінгу Західної Бенгалії бере свій початок від англійця Артура Кемпбелла (1805-1874), який експериментував з різними сортами чаю у своєму приватному саду в районі Дарджилінгу.

Це призвело до створення в 1864 Дарджилінгської компанії, яка в 1896 була перейменована в Дарджилінгську консолідовану чайну компанію.

7. Чай “Англійський сніданок”

Чай “Англійський сніданок” – один із найпопулярніших чаїв у Великій Британії та в усьому світі. Його часто роблять із суміші ассамського, цейлонського, китайського та кенійського чаю. Як і його тезка, його походження дуже туманне і часто суперечливе.

За однією з версій, купаж був винайдений шотландським чайним майстром Драйсдейлом у 1892 році. Вважається, що купаж припав до душі королеві Вікторії, яка заохочувала купажування та дала йому сучасну назву. Дехто вважає, що винаходом та купажуванням займався сам Річард Девіс.

6. Чай Пуер

Пуер, також відомий як витриманий або вінтажний чай – це знаменитий чай, який виробляється виключно в китайській провінції Юньнань. Існує два основних сорти: сирий, неферментований пуер, так званий пуер шен, і стиглий ферментований пуер, відомий як пуер шу.

Сирий варіант має дуже свіжий, рослинний смак з нотками гіркоти та солодким післясмаком, тоді як стиглий має м’який, але характерний землистий смак, досягнутий у процесі ферментації. Для обох сортів листя може бути залишене вільними або спресованим в цегельний чай (Juan Cha), чай у формі пирога (Beeng Cha), чай у формі дзвіночка (Toa Cha) або чай у формі гриба (Maw Gu Toaw).

5. Білий чай

Білий чай – це категорія китайського чаю, з дещо розпливчастою класифікацією. Тим не менш, прийнято вважати, що цей сорт має світліший колір і ніжніший смак, ніж зелений або чорний чай. Хоча існує кілька різновидів, білий чай збирають з чайної рослини (Camellia sinensis), коли чайне листя ще не повністю розкрилося, а бруньки вкриті ніжними білими волосками – саме ця особливість дала назву чаю.

Зазвичай білий чай не окислюється або окислюється лише трохи, що допомагає зберегти його ніжний характер. При заварюванні чай зазвичай виходить ніжно-солодким, світло-солом’яного кольору, з тонкими ароматами та смаками, які часто нагадують квіти, фрукти, мед, ваніль, трави або цитрусові.

4. Чай Улун

Улун – це напівокислений чай, який може змінюватись в залежності від типу листочків, ступеня окислення, кольору та ступеня обсмажування.Перебуваючи десь між зеленим та чорним чаєм, він є одним із найскладніших сортів у виробництві та може мати найрізноманітніші смаки та аромати.

Їх колір може змінюватись від блідо-зеленого або жовтого до темно-жовтогарячого, а в ароматі часто присутні нотки дині, абрикоса, деревини, орхідеї або спецій. Ступінь окислення може змінюватись в межах 10-80%. Менш окислені сорти нагадують зелений чай, а більш окислені – зазвичай більше 50% – мають більше спільних рис із чорними чаями.

3. Зелений чай

Зелений чай – це неокислений чай, який характеризується яскраво-зеленим кольором та свіжими трав’янистими нотками. Для його виробництва використовується чайне листя вічнозеленого чайного куща (Camellia sinensis), яке піддається процесу, відомому як “kill green”, під час  якого листя нагрівається (шляхом пропарювання або обсмажування на пательні), щоб зупинити окислення.

Нині є кілька сортів зеленого чаю. Вони можуть відрізнятися за вирощуванням, збором врожаю, походженням та технікою, що використовується під час виробництва. Зелений чай також часто ароматизують або використовують у сумішах. Через велику кількість доступних сортів кінцевий смаковий профіль зеленого чаю може відрізнятися, але зазвичай він має свіжі, рослинні, трав’янисті та квіткові відтінки.

2. Матча

Матча – це китайський сорт зеленого чаю, унікальний за своїми методами збирання, обробки та приготування. За три-чотири тижні до збирання врожаю кущ (Camellia sinensis) накривають, щоб запобігти попаданню прямих сонячних променів, дозволяючи листям рости в тіні.

Після збирання врожаю листя очищають від стебел і прожилок, а потім переробляють у дрібний порошок. На відміну від більшості сортів чаю, матча завжди поставляється в порошкоподібному вигляді – ця практика була вперше введена в Китаї, але залишилася стандартом у Японії.

1. Чорний чай

Чорний чай – це велика і різноманітна категорія, і від інших сортів чаю його відрізняє сильне окислення, у процесі якого чайне листя рослини Camellia sinensis набуває характерного темного кольору і землистих ноток.

Під час  заварювання чорний чай зазвичай має типовий бурштиновий або коричневий відтінок і багатогранний смак і аромат, який може змінюватись від солоного до солодкого та містити в собі типові земляні, солодові, горіхові та фруктові відтінки.

Однак, оскільки існує безліч різновидів та сумішей, кінцевий смаковий профіль може значно відрізнятися.